Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Snart blir Martina Hansens Hospital en del av Vestre Viken

Sterkere sammen — for pasientens beste

Fra 1. november 2025 blir Martina Hansens Hospital en del av Vestre Viken HF. Hospitalet er et av landets ledende spesialsykehus innen ortopedi og revmatologi.

Publisert 26.09.2025

17. september var det allmøte på Martina Hansens Hospital. Ansatte fikk informasjon om prosessen fram mot overtakelsen, og hva som venter når hospitalet blir en del av Vestre Viken HF.

Sterkere sammen

– Velkommen til Vestre Viken! Vi ser virkelig frem til å få dere med på laget, sa administrerende direktør Lisbeth Sommervoll under allmøtet.

Hun pekte på at Martina Hansens Hospital vil styrke hele foretaket:

– Sammen blir vi Norges største fagmiljø innen ortopedi og revmatologi. Vi får bedre muligheter til å ivareta «sørge for»-ansvaret vårt, og vi skaper nye arenaer for fag, forskning og innovasjon. Det betyr bedre pasienttilbud og større fleksibilitet i regionen.

Adm.direktør i Vestre Viken, Lisbeth Sommervoll snakker til de ansatte på allmøtet ved MHH 17. september 2025
Administrerende direktør i Vestre Viken, Lisbeth Sommervoll, ønsker de ansatte velkommen

Administrerende direktør ved Martina Hansens Hospital, Kjetil Nerhus, blir klinikkdirektør i ledergruppen til Vestre Viken. Han ser positivt på endringen:

– Overtakelsen gjør spesialisthelsetjenesten i regionen enda bedre rustet for framtiden. Vi skal bygge videre på alt det gode arbeidet, og skape nye muligheter sammen.

Lisbeth Sommervoll, adm. direktør i Vestre Viken og Tor Kjetil Nerhus, adm. direktør for Martina Hansens Hospital, foran presentasjonen til allmøtet 17. september 2025
Lisbeth Sommervoll, administrerende direktør i Vestre Viken, og Kjetil Nerhus, administrerende direktør i Martina Hansens Hospital 

Pasientene skal oppleve kontinuitet

Pasientene vil fortsatt få behandling av høy kvalitet og møte de samme ansatte i de samme lokalene som før.

- Overtakelsen gir oss økt kapasitet og mulighet for bedre utnyttelse av de totale ressursene våre. Det er til fordel for pasientene, sier Sommervoll.

Overføres i sin helhet

Vestre Viken overtar sykehusdriften fra Martina Hansens Hospital AS. Det betyr at om lag 350 ansatte, hospitalbygget, utstyr, rettigheter og forpliktelser blir overført.

Martina Hansens Hospital blir en egen klinikk direkte underlagt administrerende direktør i Vestre Viken – på linje med de andre klinikkene i foretaket. De ansatte beholder de rettighetene og pliktene de har i dag.

Klare for neste kapittel

Gjennom hele 2025 har Martina Hansens Hospital og Vestre Viken HF forberedt seg grundig på overføringen:

  • En ny organisasjonsstruktur for klinikken er på plass,
  • Ledernivåer og rutiner er justert for å harmonere med Vestre Viken,
  • Tillitsvalgte og hovedverneombud har vært med i drøftinger og partsamarbeid,
  • Og brukerutvalget har bidratt med verdifulle innspill – slik at pasientenes stemme er hørt.

Nå ligger alt til rette for en smidig overgang som skal ivareta pasientene og kvaliteten i behandlingen.